...
Судиската Комисија при КФСМ го испрати во судиска пензија колегата Милојевиќ

На завршната церемонија по финалниот натпревар од кошаркарскиот Куп „Благоја Георгиевски Буштур“ во машка конкуренција, одиграно на 16ти мај, Судиската Комисија при КФСМ ги испрати во судиска пензија колегата меѓународен судија Александар Милојевиќ.

...
Координација на службените лица пред Куп, Плеј-оф и Плеј-аут натпреварите

На 12.5.2021, во предвечерјето од одигрувањето на Кошаркарскиот Куп „Благоја Георгиевски – Буштур“ во машка конкуренција, Судиската Комисија при КФСМ во соработка со Комесарот за натпреварување Александар Милојевиќ, одржаа онлајн состанок со судиите, делегатите и делегат-контролорите од првата група, на кој беа разменети мислења за досегашниот тек од првенството.

...
Милојевиќ и Павлов на Фајнл Фор на BIBL лигата во Израел

Уште едно големо признание за македонските судии, овојпат од регионалната балканска лига БИБЛ, која на завршницата од својата 13та сезона покани двајца меѓународни арбитри – Александар Милојевиќ и Александер Павлов.

...
Игор Митровски на Фајнл Фор на Fiba Europe Cup во машка конкуренција

Големa чест и одговорност му е доделена на еден од нашите најдобри македонски судии – Игор Митровски, со неговата номинација да биде еден од 9- темина судии кои ќе ги судат натпреварите од завршниот турнир во едно од најмасовните натпреварувања во машка конкуренција, во организација на Fiba Europe.

...
Реакција на СККФСМ

Реакција од страна на Судиска Комисија при КФСМ во врска со нападите од одредени кошаркарски клубови

...
ИЗМЕНИ НА ОФИЦИЈАЛНИТЕ КОШАРКАРСКИ ПРАВИЛА 2020

Нашата федерација, во соработка со Светската кошаркарска федерација, и националниот ФИБА инструктор, ги објавува измените на официјалните кошаркарски правила 2020:

...
СУДИСКАТА КОМИСИЈА ОРГАНИЗИРА ПРЕТСЕЗОНСКИ СУДИСКИ ВЕБИНАР

Викендов, во улога на гости-предавачи ќе бидат Даворин Накиќ, Миодраг Личина, Александар Глишиќ, Андреј Јелен, Адемир Зураповиќ

...
СУДИСКАТА КОМИСИЈА ОРГАНИЗИРА ПРОБНО ОНЛАЈН ТЕСТИРАЊЕ

Судиската Комисија при КФСМ, ги известува сите свои членови дека на 20.септември (недела), во 20.30 часот, ќе се одржи пробно онлајн тестирање на познавање на кошаркарските правила за сите судии и делегати